Yükleniyor

Yüz Estetiği

image

Yüz ve boyundaki gözle görünen yaşlanma belirtilerini gidermek amacı ile yapılan yüz gençleştirme cerrahi işlemlerinden (yüz germe, alın germe, kaş kaldırma, şakak germe, göz kapağı cerrahisi) tutun, gıdıdan yağ emme (liposuction), yüze yağ enjeksiyonu, yanak implantı yerleştirme, çene ucu düzeltme ve estetik burun cerrahisine kadar birçok ameliyat bu başlık altında incelenebilir. Tecrübe, hassasiyet ve empati, bu tedavi yöntemlerinin tümünde azami ölçüde öneme sahiptir.


YÜZ ESTETİĞİ

osyal yaşantımızda, insan ilişkilerimizde kişiliğimizin, karakterimizin, iç dünyamızın yansıması olan yüzümüz, tüm ömrümüz boyunca en çok dikkat ettiğimiz bölgemizdir. Böyle olunca estetik işlemler ve ameliyatlar da en çok bu bölgede yoğunlaşıyor. Yüz bölgesinde saçlardan ve alın bölgesinden gıdı ve çene bölgesine ve kulaklara kadar her bölgenin birçok çeşit estetiği vardır. Estetik işlemlerle yüzümüzde altın oran dediğimiz oranları yakalamaya, yıllara bağlı oluşan sarkma ve kırışmaları önlemeye yönelik işlemler yapılmaktadır. Bazen de trend olan bazı işlemlerle daha abartılı sonuçlar için insanlar estetik talep etmektedirler.
Yüz estetiğini ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayırmak mümkün. Ameliyatsız işlemler içerisinde gelişen teknoloji etkisiyle de birçok seçenek oluşmuştur ve herhangi bir ameliyata gerek kalmadan etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Birkaç enjeksiyonla yüzünüzde daha diri, sıkı ve seksi bir görünüm sağlanabilmektedir.

Ameliyatlı Yöntemler:

Yüz germe


Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan operasyonel bir yöntemdir.
Son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır. İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, gözaltlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.
Estetik ve Plastik Cerrahi ameliyatlarından olan yüz germe ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir.

Yüz germe ameliyatlarının yaş sınırlaması nedir?
Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir.

Yüz germe ameliyatlarının tekniği
Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.’lik bir iz kalır, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir. Ek işlemler (burun, göz kapağı vb. ) aynı seansta yapılabilir. Operasyon süresi ortalama 4-6 saat arasında değişebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatlarında İyileşme Süreci
Aynı gün eve çıkmak mümkündür, ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Yüzde genel bir şişlik, renk değişimi, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte değilse 5-7 gün sonra alınır. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır. Üçüncü haftadan sonra operasyonun yüzünüze verdiği, yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Operasyon sonrası son şeklini yaklaşık 6ay-1 yıl sonrası alır.

Yüz Germe Operasyonları

* Alın germe- kaş kaldırma
* Boyun germe
* Liposuction
* Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), Burun estetiği
* Diğer düzeltici cerrahiler (deri lezyonları alınması, dermabrazyon vb)


 Hemen Ara  Whatsapp