Yükleniyor..

Deri altında bulunan fazla yağ dokularının ince metal bir kanülün yardımıyla küçük deliklerden deri altına sokulmasıyla alınması işlemidir. Liposuction uygulanacak bölge ve alınacak yağ miktarına göre kanül seçimi yapılır. Bu işlem için kullanılan kanüller 2 mm - 5 mm çapında, 10 cm - 45 cm uzunluğundadır. Kanüller değişen derecelerde vakum uygulayan bir cihaza şeffaf bir hortum aracılığıyla bağlanmıştır.

Yağ alımı öncesi deri altı bölgeye kanamayı azaltıcı ve dokunun kolayca alınabilmesini sağlayan bir karışım enjekte edilir. Bir bölgeden yağ dokularının alınması o bölgedeki fazlalığın alınmasını sağlamakla kalmaz, daha sonraki dönemlerde de o bölgenin yağ depolama kapasitesini de azaltmış olur. Bunun sebebi bölgedeki yağların o yağları depolayan odacıklarla birlikte alınmasıdır ki o bölgedeki odacık (yağ hücresi) sayısı net olarak azaltılmış olmaktadır. Hücre sayısı zaman içinde artmamaktadır. Liposuction (yağ aldırma) işleminin sık uygulandığı bölgeler animasyonlarda görülmektedir. Karın ön tarafında derinin gevşek ve sarkık olması durumunda liposuction sonrası deri daha da sarkık hale gelebileceğinden bu durumda liposuctionla birlikte karın germe "abdominolasti" işlemi uygulanmalıdır.

Cerrahi işlem tam donanımlı bir hastanede genel anestezi ya da spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu estetik ameliyatı süre olarak 1 saat ile 2 saat arasında tamamlanır.


image

AMELİYAT AŞAMALARI NELERDİR?

Ameliyat Öncesi

* Ameliyat öncesi 15 gün ve sonrası 15 gün Aspirin ve muadili ilaç almayınız. Gerekirse başka ağrı kesiciler kullanınız. Aspirin alımı gerek ameliyat sırasında fazla kan kaybına gerek de ameliyat sonrası kendiliğinden kanamalara neden olabilir.
* İşlemden altı saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
* Grip, nezle, öksürük, ateş, halsizlik vb durumunuz varsa doktorunuza bildiriniz. Ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
* Adet görüyor olmanız ameliyatınızın ertelenmesini gerektirmeyebilir. Ama doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

Ameliyat Sonrası

* Ameliyat bitiminde korse giydirilmiş olacaksınız. Korseniz, çıkartılmadan tuvalet ihtiyacınızı karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Korseyi ilk 4 gün mecbur kalmadıkça hiç çıkartmayınız.
* Ağrınız için ağrı kesiciniz ameliyattan uyanır uyanmaz yapılacak ve daha sonraki dönemde de devam edilecektir. Bu ameliyattan sonra çok fazla ağrı beklenmez.
* Ağrınız daha çok pozisyon değiştirirken ya da temas halinde olacaktır. Birkaç gün sonra ağrı kesici almayı gerektirecek bir ağrınız kalmayacaktır.
* Bulantı ve kusma olabilir, sağlık personelinden gerekirse bunun için kap isteyiniz. Rahatsız edici ise bulantının önlenmesinde ilaç uygulanır.
* Sert gıdaların çiğnenmesi burnunuza zarar verebilir. 15 gün sonra normal gıdaya geçilebilir.
* Ameliyattan altı saat geçtikten sonra bulantınız da yoksa birkaç yudum su içerek başlayıp aralıklı olarak giderek arttırarak yeyip içmeye başlayabilirsiniz.
* Ameliyat sonrası ilk 6 saat içinde idrarınızı yataktan çıkmadan sağlık personeli tarafından verilecek bir kaba yapmanız tavsiye edilir. Erken dönemde kontrolsüz kalkılması aniden göz kararmasına bağlı düşme ile sonuçlanabilir.
* İlk günlerde aniden ayağı kalkmayınız, başınız dönebilir, gözünüz kararabilir. Kendinizi iyi hissederken bir süre oturduktan sonra kolunuza giren birisi yardımı ile ayağı kalkınız.
* Liposuction kanüllerinin sokularak yağ alımının yapıldığı mini kesilerden bir süre kan sızıntısı beklenir. Bazen de içeride biriken kan aniden yolunu bulup dışarı çıkacaktır. Bu durumu o anda 'ani bir kanama olduğu' şeklinde yorumlamayınız, normaldir, paniklemeyiniz. Bu ameliyat sonrası ani ve bol bir kanama kesinlikle olmaz. Daha çok ilk saatlerde olacak ve giderek azalarak birkaç gün içinde kesilecek sızıntının korseyi ve etrafı kirletmemesi için korse içine mini kesiler üzerine konan gazlı bez veya petler kirlendikçe değiştirilecektir. Bunu ilk dönemlerde doktorunuz ya da hemşire yapacak eve gittiğinizde kendiniz ya da bir yakınınız yapacaktır.
* Dördüncü günden sonra korseyi yıkamanız ve ayakta duş almanız tavsiye edilir. Korsenin ılık suda yıkanıp serilerek kurutulması sonrası korseyi tekrar giyiniz. Korseyi gerektikçe yıkayarak bir ay süre ile gece-gündüz giymeniz tavsiye edilir. İri gövde, çok yağ alınmış olması, şişlik ve sertliklerin bulunması korse giyme süresinin bir süre daha (15 gün-1 ay) uzatabilir.
* Yağ alımının yapıldığı küçük kesilerden sızıntı rahatlıkla olabilsin diye dikiş konmamakla birlikte bazen birer dikiş konmaktadır. Bu dikişler 5-7 gün içinde alınacaktır. Yağ alınan bölgelerde değişen derecelerde çürüme (morarma) beklenir. Bu morluklar zaman içinde solarak 15 gün süre sonunda kaybolur.
* Yağ alınan bölgelerde şişme (ödem) beklenir. Bir hafta sonunda azalmaya başlayan yaygın ödem yerini bölgesel sertliklere bırakabilir. Bunların geçmesi ve cildin eski doğal yumuşaklığına kavuşması birkaç ayı bulabilir ve korse giyilmesi bu durumun düzelmesini hızlandırmada faydalıdır.
* Yağ alımı sonrası 15-20 gün sonra belirgin bir fark olmasına karşın şişliklerin oturması ve tam iyileşme için en az 3 aya ihtiyaç vardır.
* Yapılan işlemin yaygınlığına göre değişmekle birlikte hastalar korse giyili olmak kaydı ile günlük fiziksel aktivitelerine ve işlerine 1 ya da 2 hafta sonunda dönebilirler.
* Morlukların geçeceği 15 günlük süre sonunda kısa sürelerle güneşlenmek ve denize girmek serbesttir.


Estetik Cerrahi İle İlgili Profesyonel Bilgi Ve Destek Almak İçin İletişime Geçiniz


Whatsapp Hemen Ara

Doç. Dr. Emre Hocaoğlu

  • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Emre Hocaoğlu, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Özel Doğuş Anadolu Lisesi’ni, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nü bitirmiştir. 2001 – 2007 arasında Tıpta Uzmanlık Eğitimini, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2007-2008 arası Çorlu Asker Hastanesi’nde, 2008-2010 yıllarında ise Karabük Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2010 yılında Uzman Hekim olarak göreve başladığı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda, 2014 yılında Doçent olmuştur. Ödüller almış klinik uygulamaları ve çok sayıda bilimsel çalışması plastik cerrahinin en önemli bilimsel dergilerinde kabul görmüştür. Bu üst düzey bilgi ve tecrübesinin bir sonucu olarak 2017 yılı Ocak ayında “Clinics in Plastic Surgery” adındaki yalnızca özel olarak davet edilen bilim adamlarının çalışmalarının yayınlandığı bir bilimsel dergide mikrocerrahi konusunda bir derlemesi yayınlanmıştır. Emre Hocaoğlu, özellikle çene-yüz cerrahisi, meme cerrahisi ve deri kanseri cerrahisi konularına yoğunlaşmış olarak mesleki yaşamına devam etmektedir. Evli, iki çocuk babasıdır.

image

Daha bakımlı, daha güzel ve daha çekici yeni nesil estetik uygulamalar


Whatsapp Hemen Ara

Siz Özelsiniz!

Telefon
0212 291 65 85
Adres

Teşvikiye Caddesi No:51 D:3 Nişantaşı İstanbul

Whatsapp
0 546 790 55 04
 Hemen Ara