Yükleniyor..

Bu teknikte ameliyat mikroskobu ameliyat sahasını büyütmekte, çok ince damar sinir gibi dokuların detaylı görünümü elde edilmektedir. Bu konuda uzun bir eğitim süreci geçirmiş tecrübeli cerrahlar çok ince, çıplak gözle zor fark edilebilen dikiş malzemeleri ile mikro cerrahi ameliyatlarını yapmaktadırlar. Kazaya uğramış organlarımızın fonksiyonu açısından bakıldığında, hasar gören sinirlerin mikro cerrahi metotlar ile tamiri çok daha iyi sonuçların elde edilmesine imkan vermektedir.


image

Mikro Cerrahi Neden Gereklidir?

Vücudumuzda canlı olarak bulunan tüm doku ve organların kan dolaşımına ihtiyacı vardır. Kalbimizin pompaladığı kan atar damarlar aracılığı ile bu dokulara ulaşmakta onların ihtiyacı olan oksijen ve temel diğer ihtiyaçları taşımaktadır. Dokuda çıkan toplar damarlar ise burada oluşan karbon dioksit ve diğer atık malzemeleri de ortamdan uzaklaştırmaktadır. Kısaca bir dokunu hayatiyeti ona devamlı kan gelmesine, buradaki hücrelerin ihtiyacı olan gaz ve madde alışverişini tamamladıktan sonra dönmesine bağlıdır. Kazaya uğramış organlarımızın fonksiyonu açısından bakıldığında, hasar gören sinirlerin mikro cerrahi metotlar ile tamiri çok daha iyi sonuçların elde edilmesine imkan vermektedir.

Mikrocerrahi Yapılamazsa Neler Olur?

Vücudumuzdaki sinirlerin bir kısmı derideki reseptörler aracılığı ile oluşan duyu hissini beyne taşır ve bizim sıcak-soğuk, batma, yanma, acı gibi dış dünyanın tesirlerini beynimize ileterek algılamamızı sağlar. Bir diğer kısım sinir lifleri ise beyinden irademiz ile oluşturduğumuz komutları kaslarımıza ileterek onların isteğimiz doğrultusunda hareket etmesini, beynimizin komutlarına uymasını sağlar. Bu bir kısım sinirlerin kesilmesi sonucu bu fonksiyonlar yerine getirilemez ve hastanın bu bölgesi his kaybı sonucu kalıcı olarak uyuşuk kalır. Dış dünyanın zararlarından kendini koruyamaz ve yaralar açılır, yanıklar oluşur. Yine beyinden hareket için komut taşıyan sinirlerin zarar görmesi sonucu isteğe bağlı çalışan kaslarımıza bu komutlar ulaşamaz ve sinirini kaybeden bu kaslar felç olur, kalıcı hareket kaybı yerleşir. Bu nedenle organların hem canlılıklarının devam etmesi hem de fonksiyonlarının yeterli olması için mikro cerrahi teknikler ile damar ve sinirlerin onarılması gerekmektedir. Bu ameliyatlar ancak sıfır hata ile uygulandığında başarılı sonuç söz konusudur. Başarı için de sabırlı bir cerrahın yıllar süren eğitimi ve tecrübe kazanması ile söz konusu olabilir. Aksi takdirde sonuç olarak uzuv kaybı ya da işlevsel yetersizlik karşımıza çıkabilir.


MİKROCERRAHİ UYGULAMALAR HANGİ ALANLARDA YAPILIR?
Mikrocerrahi uygulamaları kazaya bağlı yaralanmalar, kanser cerrahisi, yanık ve yara izleri, doğumsal anomaliler, doku transferleri ve yerine dikilerek tedavi etmenin mümkün olduğu organ ve doku kayıplarında etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

PLASTİK CERRAHİDE MİKROCERRAHİ UYGULAMALAR
Mikrocerrahi öncelikli olarak organ ve doku işlevinin devam ettirilmesi, kanser gibi hastalıkların özellikle hayati riske sahip bölgelerde oluşturdukları tümörlerin alınması gibi çok hassas ameliyatlarda tercih edilen bir teknik olsa da günümüzde gelişen tıp teknolojileri sayesinde bu tekniğin çok daha yaygın bir şekilde kullanılması mümkün. Plastik cerrahi de özellikle yeniden yapılandırma ameliyatlarında tercih edilen mikrocerrahi tekniği örneğin meme kanseri sonrasında yapılan meme onarımı operasyonlarında oldukça etkili bir şekilde kullanılır. Bunun yanı sıra yanık ve yara izi tedavilerinde de mikrocerrahi uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilir. Plastik cerrahinin her zaman daha iyi bir estetik görünüm elde etmek olmadığı, aslında yaşam kalitesini ve kişinin ruhsal sağlığını en üst düzeyde destekleyecek operasyonların da plastik cerrahinin kapsamında olduğu düşünüldüğü zaman, doğumsal anomaliler, doku ve organ kayıpları gibi durumlarda yapılan plastik cerrahi işlemlerinde mikrocerrahinin yerinin ne denli öneme sahip olduğu anlaşılıyor.

MİKROCERRAHİ TEKNİĞİNDE DOKU KAYIPLARI NASIL ONARILIR?
Mikrocerrahi ile doku nakli yapılması işleminde farklı bir bölgeden damarlarla birlikte alınan dokuların ilgili bölgeye aktarılması sağlanır. Bu işlem yapılırken operasyonun başarılı olması için kan dolaşımının başarılı bir şekilde devam etmesi son derece önemli. Milimetrik kan damarlarının birbirine bağlanması ve yapılan işlem sonrasında kan dolaşımının yeterli seviyede devam edebilmesi için işlemlerin mikroskop altında yapılması gerekir. Milimetrik damarların birbirlerine dikilmesi sonrasında kan dolaşımı sağlanarak bölgedeki dokunun canlılığını koruması ve nakil edildiği bölgeye yerleşmesi sağlanır.


Mikro Cerrahi ile İlgili Profesyonel Bilgi Ve Destek Almak İçin İletişime Geçiniz


Whatsapp Hemen Ara

Doç. Dr. Emre Hocaoğlu

  • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Emre Hocaoğlu, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Özel Doğuş Anadolu Lisesi’ni, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nü bitirmiştir. 2001 – 2007 arasında Tıpta Uzmanlık Eğitimini, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2007-2008 arası Çorlu Asker Hastanesi’nde, 2008-2010 yıllarında ise Karabük Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2010 yılında Uzman Hekim olarak göreve başladığı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda, 2014 yılında Doçent olmuştur. Ödüller almış klinik uygulamaları ve çok sayıda bilimsel çalışması plastik cerrahinin en önemli bilimsel dergilerinde kabul görmüştür. Bu üst düzey bilgi ve tecrübesinin bir sonucu olarak 2017 yılı Ocak ayında “Clinics in Plastic Surgery” adındaki yalnızca özel olarak davet edilen bilim adamlarının çalışmalarının yayınlandığı bir bilimsel dergide mikrocerrahi konusunda bir derlemesi yayınlanmıştır. Emre Hocaoğlu, özellikle çene-yüz cerrahisi, meme cerrahisi ve deri kanseri cerrahisi konularına yoğunlaşmış olarak mesleki yaşamına devam etmektedir. Evli, iki çocuk babasıdır.

image

Daha bakımlı, daha güzel ve daha çekici yeni nesil estetik uygulamalar


Whatsapp Hemen Ara

Siz Özelsiniz!

Telefon
0212 291 65 85
Adres

Teşvikiye Caddesi No:51 D:3 Nişantaşı İstanbul

Whatsapp
0 546 790 55 04
 Hemen Ara