Yükleniyor..

image

Meme Onarım Ameliyatları

Meme onarımı operasyonları, genellikle her 8 kadından 1’inde görülen meme kanseri sonucunda alınan memenin yerine yenisinin yapılması için gerçekleştirilir. Meme onarımı rekonstrüktif bir işlemdir. Kozmetik açıdan değişiklik elde etmek için değil kaybedilen bir uzvun yerine yenisini getirmek için yapılan bir operasyondur. Kaybedilen memenin yerine yenisi yapılırken olabildiğince doğal ve kişinin vücut yapısına uygun bir şekilde çalışılması çok önemlidir.


Daha Mutlu Daha Güçlü Olun

Meme kanseri kadınlar için oldukça zorlu ve yorucu bir hastalıktır. Bu süreçten geçen kadınlar için moral ve motivasyon oldukça önemlidir. Meme kanserine bağlı olarak memenin alınması ile birlikte kadınlar psikolojik açıdan yıpranırlar. Hem hastalıklarının şiddeti ve getirebileceği sonuçların etkisi hem de meme alımı sonrasında kadınlarda sıkça görülen eksik hissetme duygusu bu sürecin zorlu geçmesine neden olabilir.
Meme onarımı operasyonları, bazı durumlarda meme kanserine bağlı olarak memenin alınması esnasında gerçekleştirilebileceği gibi, meme alımı sonrasında kişinin ihtiyaç duyabileceği kemoterapi, ışın tedavisi gibi tedaviler tamamlandıktan sonra da yapılabilmektedir. Hastanın psikolojisi açısından eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu tavsiye edilse de hastanın ve doktorlarının bu sürece birlikte karar vermesi en etkili sonuç için önemlidir.

Meme Onarımı Ameliyatları Nasıl Yapılır?
Meme onarımı operasyonlarında yaygın olarak kullanılan 3 yöntem vardır. Sentetik silikon implant kullanılması, implant ve hastanın kendi dokusunun kullanılması ve tamamen hastanın kendi dokularının kullanılması yöntemlerinden biri, kişinin fiziksel sosyoekonomik durumuna ve doktorların kararına göre tercih edilir. Sentetik implant kullanılan yöntemlerde, doku genişletici ya da sabit boyutlu implant yerleştirmek tercih edilebilir.
Hastanın kendi dokusunun kullanılması ile yapılan operasyonlarda ise kişinin fiziksel durumu çok önemlidir. Karın ön duvarından alınan kas, yağ ve deriler; sırt bölgesinden alınan kas ve deri meme onarımı operasyonunda kullanılabilir. Yapılacak memenin boyutuna göre sadece sırt bölgesinden alınan dokular da yeterli olabilir. Eğer meme boyutu büyük ise karın bölgesinden doku alınması tercih edilebilir. Meme onarım ameliyatları, seçilen yönteme, hastanın sağlık durumuna ve hastalığının seyrine göre operasyon sonrasında 1 ila 5 gün arasında hastanede kalma gerekebilir. Operasyonda dren kullanıldıysa bu drenlerin çıkarılması yaklaşık 2 hafta sonraya kadar uzayabilir. Kişinin normal hayatına dönmesi tamamen operasyonun tekniğine ve boyutuna göre değişir. İmplant kullanılan onarım operasyonlarında günlük hayata dönüş daha kısa sürerken kişinin kendi dokusundan yapılan meme onarımı operasyonlarında iyileşme süreci biraz daha uzundur.

Meme Büyütme

Göğüs büyütme, bir kadının göğüslerini arttırmak için yapılan kozmetik bir işlemdir. Göğüs büyütme, hamilelik, yaşlanma, emzirme ve genetik asimetri nedeniyle göğüslerinin görünümü değiştikten sonra geçirilen kadınların çok popüler bir prosedürüdür. Göğüsler içine implantlar yerleştirilerek göğüsler büyütülür. İşlem lokal veya genel anestezi altında yapılır. Genellikle yapmak 1-2 saat sürer. İmplantı yerleştirmek için 4-5 cm'lik bir kesik oluşturulur. İmplant hastanın meme yapısına bağlı olarak meme dokusunun arkasına veya göğüs kasının arkasına yerleştirilir. Genellikle 2-3 gün hastanede yatmak gerekir.
Çeşitli tipte meme implantları aşağıdakilerden oluşur: Silikon implantlar. Bu implantlar, steril su (salin) çözeltisi ile doldurulmuş bir dış silikon katmanından oluşur. Çeşitli ebatlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından onaylanmıştır. Jel dolgulu silikon implantlar. Bu implantlar bir dış silikon katmanından oluşur. Bu içi boş. Ameliyat sırasında serum fizyolojik ile doldurulur.

Preoperatif Bakım

Ameliyatınızdan 2 hafta önce aspirin ve diğer kan inceltici ilaçları kullanmaktan kaçının.
Ameliyattan 2 hafta önce alkol tüketmekten ve sigara içmekten kaçının. Hasta 40 yaşın üzerindeyse, ameliyattan önce mamografi ve ultrason yapılmalıdır.

Risk Faktörleri

Hasta sigara kullanıyorsa, ameliyattan en az 15-20 gün sonra ameliyattan 2 hafta önce bırakmalıdır.

Ameliyat sonrası bakım

Meme büyütme operasyonu sırasında sertleştirilmiş veya daraltılmış bir kapsül geliştirme riski vardır. İnce bir kapsül herhangi bir soruna neden olmaz, ancak kapsül orta kalınlıkta ise, göğüslerde hafif bir sertlik olabilir. Çok nadiren vücut yabancı maddeyi reddedebilir. Bu durumda implantları çıkarmak gerekir.
Çoğu hasta, implantların delinmelere karşı dayanıklılığı konusunda genellikle endişe duymaktadır. Silikon protezler dış çarpmalara karşı dayanıklıdır. Tabii ki, kullanılan protez üzerindeki etkisi harika. Diğer bir endişe meme implantı yerleştirildikten sonra meme kanseri riski oluşup oluşmadığıdır. Araştırmalar meme implantları ile gelişen kanser arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Meme kanseri gelişirse, kanser için ameliyat ve tedavi gereklidir.
Ameliyat sonrası kanama ve enfeksiyon nadir görülür. Bazı hastalar, göğüslerin a hassasiyetinde artma veya azalma insizyondaki uyuşukluktan şikayetçidir. Bu genellikle geçicidir.

Ameliyattan Sonra

İşlemden sonra genellikle minimum rahatsızlık vardır. İmplant göğüs kasının arkasına yerleştirilirse, birkaç gün boyunca kol hareketinde sınırlamalar olabilir. İşlemden sonra meme sarılır. Isıtılmamış dikiş varsa, 10-12 gün içinde alınır. Hasta 3-4 gün içinde işe geri dönebilir. Ancak, 2 ay boyunca kuvvetli fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. 3 hafta içinde meme protezi yeniden emer ve normal işlev kazanır.

Meme Küçültme

Meme küçültme, bir kadın için, göğüslerinin görünümünü düzeltmek için yapılan kozmetik bir prosedür olduğu düşünülür ancak estetik olmayan rekonstrüktif bir işlemdir.
Bu prosedürden geçen kadınlar, olasılıkları araştırmak için arzu ettikleri sonuçları doktorlarıyla paylaşacaklardır. Meme küçültmenin amacı doğal görünen göğüsler oluşturmaktır.
Kilo alımı, emzirme, genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve / veya bazı hastalıklar büyük ve sarkık göğüslere neden olur. Bu sırt ağrısına, boyun ağrısına, omuz ağrısına ve kamburluğa neden olabilir. Buna ek olarak, kadınlar nefes almada zorluk, meme ucu ve sürtünmeden kaynaklanan cilt yaraları nedeniyle de meme küçültmeyi tercih edecekler. Büyük göğüsler bir kadının fiziği hakkında kendini bilinçlendirmesine neden olabilir ve kıyafet seçimini etkileyebilir. Ameliyatın nihai sonucu yaş, cilt elastikiyeti, yaşam tarzı ve kalıtsal faktörlere bağlı olacaktır. Ameliyat sonrası dönemde gebelik ve aşırı kilo alımı kesinlikle göğüslerinde bazı değişikliklere neden olacaktır. Ancak meme dokusunda bir azalma olduğu için, bu değişiklikler çok sert olmayacaktır.

Preoperatif Bakım

Cerrahınıza beklentilerinizi açıkça ifade etmeniz önemlidir. Aşağıdaki faktörler göz önüne alınarak bir muayene yapılacaktır:
göğüslerinizin büyüklüğü cildinizin durumu yaşınız ve çocuğunuz olup olmadığı Aşağıdaki fizik muayeneler yapılacaktır:
gerekirse bir patoloji testi
göğüs filmi çıkarma
mamografi ve hatta meme ultrasonu.
Ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 10-15 gün sonra sigara içilmemelidir.

Göğüs küçültme operasyon süreci:

Meme küçültme genel anestezi altında yapılır ve genellikle 2.5 ila 4 saat sürer. Meme küçültme ameliyatı sırasında, fazla meme dokusu ve cildin çıkarıldığı meme ucunun etrafında bir kesi yapılır. Meme başı daha sonra memelere uyacak şekilde değiştirilir.

Ameliyat sonrası bakım

Ameliyattan sonra 2-3 gün hastanede kalması gerekir. Hasta 1 hafta sonra çalışmaya devam edebilir. 2 ay boyunca zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.
Şişlik ve hafif morluklar bekleyin. Bu bir süre sonra kaybolacaktır. Nihai sonuçlar 6 ay ila 1 yıl sonra görülebilir. Bu dönemde kilo alımı ve hormonal değişiklikler memelerin şeklini etkiler.

Meme Dikleştirme

Göğüs, kadın için en önemli organlardan birisidir ve göğüs yapısında veya şeklinde bir bozulma sarkma olduğunda göğüs estetiğiameliyatı yapılır. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü düzgün göğüsleri olmasını ister ancak göğüslerin tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da doğumdan sonra kilo verme sonucu, göğüs dokusu küçülebilir estetik görünümü bozulabilir ya da biraz sarkabilir. Bu gibi durumlarda göğüs büyütmeye ya da dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak göğüs estetiği ameliyatları ile mümkündür

Meme Toparlama Ameliyatı Sonrası Normal Hayata Dönüş

Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da çalışmaya en erken 1 hafta sonra dönebilirsiniz. 3-4 hafta boyunca başınızın üst seviyesine doğru birşey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız. Eğer olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, cerrahınızı aramaktan çekinmeyiniz. Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen bilgiler ve direktifler verecektir. Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız. Bir ay boyunca kuvvet gerektiren sportif aktivitelerden uzak kalmalısınız. Süt kanalları ve meme başına dokunulmadığı için hamile kaldığınızda, memeden süt emzirmeyle ilgili bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu değildir.

Göğüs Toparlama Zararlı mıdır?

Göğüs toparlama ameliyatının kesinlikle zararı yoktur. Göğüslerin daha iyi görünmesi için gerekli bir ameliyattır.


Estetik Cerrahi İle İlgili Profesyonel Bilgi Ve Destek Almak İçin İletişime Geçiniz


Whatsapp Hemen Ara

Doç. Dr. Emre Hocaoğlu

  • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Emre Hocaoğlu, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Özel Doğuş Anadolu Lisesi’ni, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nü bitirmiştir. 2001 – 2007 arasında Tıpta Uzmanlık Eğitimini, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2007-2008 arası Çorlu Asker Hastanesi’nde, 2008-2010 yıllarında ise Karabük Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2010 yılında Uzman Hekim olarak göreve başladığı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda, 2014 yılında Doçent olmuştur. Ödüller almış klinik uygulamaları ve çok sayıda bilimsel çalışması plastik cerrahinin en önemli bilimsel dergilerinde kabul görmüştür. Bu üst düzey bilgi ve tecrübesinin bir sonucu olarak 2017 yılı Ocak ayında “Clinics in Plastic Surgery” adındaki yalnızca özel olarak davet edilen bilim adamlarının çalışmalarının yayınlandığı bir bilimsel dergide mikrocerrahi konusunda bir derlemesi yayınlanmıştır. Emre Hocaoğlu, özellikle çene-yüz cerrahisi, meme cerrahisi ve deri kanseri cerrahisi konularına yoğunlaşmış olarak mesleki yaşamına devam etmektedir. Evli, iki çocuk babasıdır.

image

Daha bakımlı, daha güzel ve daha çekici yeni nesil estetik uygulamalar


Whatsapp Hemen Ara

Siz Özelsiniz!

Telefon
0212 291 65 85
Adres

Teşvikiye Caddesi No:51 D:3 Nişantaşı İstanbul

Whatsapp
0 546 790 55 04
 Hemen Ara